Europeana, stručné dějiny dvacátého věku
Miroslava Janičatová
Jihomoravský deník, 7. 6. 2011
„Dějiny jsou záležitost tragikomická: každý si tudíž přijde na své. Vyzrát na ně nelze, pročež roníme slzy. Smíchu nebo pláče.“
• Patrik Ouředník v rozhovoru s Jiřím Rulfem
Europeana je populárně naučnou knihou, sondou Patrika Ouředníka do evropských dějin dvacátého století, které líčí s velkou nadsázkou, humorem i sžíravou ironií.
Ouředník nám skrze humor, ironii i mystifikaci, předkládá bizarní svědectví o světě minulého století, podložené historickými fakty, které však nejsou příliš známy. V díle se zaobírá především politickým hnutím, nezapomíná ale také na vliv rádia ke změně společnosti, na vynález podprsenky nebo perforovaný toaletní papír. Svou chladnou nadřazeností k dějinným událostem předkládád čtenářům širší pohled na události a paralelně nevnucuje žádnou vlastní interpretaci. Vlastimil Hárl o Europeaně napsal: „Ouředníkův text, pohybující se na pomezí beletrie a esejistiky, je provokativním pokusem, jak v jednolitém, avšak výrazně heterogenním tvaru, propojit prvky moderny a postmoderny. Jinými slovy ztvárnit prožitek světa bez Boha v asambláži fiktivních epizod, dokumentárních prvků, historických dat, úvah a parafrází. Anebo ještě jinak a zjednodušeně řečeno, vyjádřit ústřední téma moderny postmodernistickými prostředky – a máme tu dvacáté století jako na dlani.“
Kniha zvítězila v anketě Lidových novin o nejvýznamnější knihu roku 2001 a byla nominována na cenu Magnesia Litera 2001 za beletrii. Dodnes byla přeložena do dvou desítek jazyků.